Битруен преглед

Bitrue е основана во јули 2018 година и брзо стана една од најголемите размени за криптовалути во светот. Со преку 10 милиони регистрирани корисници, 12+ милијарди долари дневен обем на тргување, ниски трошоци за тргување и преку 1200 различни трговски парови , безбедно може да се каже дека Bitrue стана врвен глобален играч во крипто просторот. Bitrue е достапен во над 90 земји .

Крипто берзата го става својот фокус на испорака на најдобрите трговски производи. Со сеопфатен спот и фјучерси пазар со многу напредни функции, Bitrue е дом на многу дневни трговци.

Без разлика дали сте почетник или искусен трговец, Bitrue ве опфати со едноставен, но многу ефикасен интерфејс. Платформата е лесна за навигација, а сепак нуди некои важни фактори на кои трговците треба да внимаваат при изборот на платформа за тргување.

Ако сакате да тргувате од почеток, Bitrue ви нуди сеопфатна мобилна апликација. Исто така овде, интерфејсот е одличен, апликацијата е мазна и нуди начин за тргување со криптоси од каде и да сте. Мобилната апликација Bitrue има над 550.000 преземања и оцена од 4/5 ѕвезди, што ја прави еден од најдобрите избори за апликации за размена на крипто.

Сепак, постојат и некои грижи што ги имаме во врска со Bitrue. Времето на вчитување на некои страници може да биде бавно, поддршката за корисници е достапна само преку е-пошта, а Bitrue е хакирана два пати. Понатаму, Bitrue не нуди попусти за такси врз основа на обемот на тргување, што е голема работа, особено за големите трговци.

Преглед на Bitrue

Добрите и лошите страни на Bitrue

Добрите

 • Над 1200 трговски парови
 • Ниски такси
 • Нема KYC
 • Производи со висока APY
 • Многу лесен за користење

Конс

 • Нема повлекувања на FIAT
 • Релативно високи фјучерси такси
 • Некои страници се бавни
 • Нема карактеристики
 • Инфериорна поддршка на клиентите
 • Безбедносни грижи (2 хакери)
 • Нема доказ за резерви

Карактеристики на Bitrue тргување

Тргување на самото место

Bitrue нуди сеопфатен пазар за тргување на самото место. Bitrue нуди 568 различни монети и 1129 различни трговски парови . Просечниот дневен обем на тргување на самото место на Bitrues е 1 милијарда долари, рангирајќи го меѓу првите 10 берзи подредени по дневен волумен. И покрај тоа што обемот е релативно висок, на Bitrue се чини дека му недостасува ликвидност на самото место.

Интерфејсот се одржува многу едноставен. Ќе добиете пристап до графикони во живо, овозможени од Trading View, книга за нарачки, историја на трговија и графикон за длабочина на книгата нарачки за напредна анализа.

Освен стандардните парови за тргување, Bitrue нуди искористени ETF-ови на самото место каде што купувате криптови како што се BTC и ETH со моќност од 3x. Додека искористените ETF можат да го забрзаат вашиот профит, тие исто така ќе ги забрзаат вашите загуби. Како почетник, најдобро е да се придржувате до типичното тргување на самото место.

Повеќето парови за спот тргување на Bitrue се тргуваат со USDT, меѓутоа, Bitrue поддржува и некои спот парови против USDC и BUSD, давајќи им на трговците слобода да го изберат својот фаворизиран стабилкоин.

Со 0,98% такси за тргување за креаторите и преземачите, Bitrue нуди прилично евтини цени.

Преглед на Bitrue

Тргување со фјучерси

Со над 11 милијарди долари дневен волумен на пазарот на фјучерси, Bitrue е рангирана меѓу првите 7 берзи подредени по волумен. Кога ја анализиравме ликвидноста на пазарот на фјучерси Bitrue, откривме дека е разумно. Не беше многу, но исто така не беше премалку ликвидност, едноставно беше во ред.

Интерфејсот за тргување со фјучерси е добро дизајниран, лесен за користење и работи непречено без никакви заостанувања или други мрежни проблеми. Bitrue секогаш остана стабилен при тестирање на платформата. Сепак, забележавме неколку грешки каде што не можевме да го зголемиме или намалиме потпорот. Откако повторно ја вчитав страницата, таа повторно работеше.

Можете да изберете помеѓу 142 различни трговски парови на пазарот на фјучерси кои најчесто се тргуваат во однос на USDT. Сепак, Bitrue поддржува и некои трговски парови против USDC, како и фјучерси со маргинација на монети. Сепак, има само многу малку фјучерси на USDC и маргина на монети (само главните криптови како BTC, ETH, XRP, ADA, ALGO, ETC, EOS, DOGE и GMT).

На Bitrue, трговците можат да ја зголемат својата моќ до 50x на главните криптови за да ги забрзаат своите добивки. Во споредба со другите фјучерси платформи, ова е прилично ниско бидејќи индустрискиот стандард е 100x потпора. Сметаме дека 50x потпора е сè уште повеќе од доволно, особено за трговците почетници многу се препорачува да се држат настрана од користење на висока потпора. Како на самото место на пазарот, добивате книга за нарачки, историја на тргување и графикони за прегледување на тргување во живо. Можете дури и да додавате индикатори и цртежи на графиконот Bitrue за да ја имате вашата анализа на истиот екран каде што е вашиот трговски терминал.

Преглед на Bitrue

Битру тргувањеНадоместоци

Надоместоци за тргување на самото место

Надоместоците за тргување на самото место на Bitrue се многу збунувачки и воопшто не се транспарентни . За паровите XRP, надоместоците за тргување се 0,2% за креаторите и земачите што е многу скапо.

За паровите BTC, ETH и USDT, таксите за самото место се 0,098% за креаторите и преземачите , што е одлична стапка во споредба со индустрискиот стандард. Повеќето берзи наплаќаат 0,2% на самото место. Кога го користите мајчин токен на Bitrue (BTR), можете да добиете инстант попуст од 20% за да го направите тргувањето на Bitrue уште подостапно. За жал, нема достапни попусти за такси врз основа на обемот на тргување од 30 дена.

Преглед на Bitrue

Надоместоци за тргување со фјучерси

Надоместоците за тргување со фјучерси на битруси се 0,038% за производителот и 0,07% за преземање . Ова е малку повисоко од индустрискиот стандард од 0,02% производител и 0,06% преземач, сепак, сепак е фер стапка да се наплаќа за добра платформа за тргување.

За жал, нема достапни попусти за фјучерс, врз основа на обемот на тргување од 30 дена.

Преглед на Bitrue

ВистинитоКрипто директни набавки

Ако сè уште не поседувате криптограми или едноставно сакате да купите повеќе, можете да го сторите тоа на Bitrue користејќи ја вашата кредитна картичка или банкарска сметка . Услугата се напојува од Simplex, трета страна давател на крипто плаќање.

Надоместоците за купување крипто на Bitrue започнуваат од 3,5% . Можете да купите крипто со 10 различни валути на FIAt, вклучувајќи USD, EUR, GBP, CAD и многу повеќе. За купување крипто на Bitrue дури и не е потребна проверка на KYC.

Преглед на Bitrue

ВистинитоДепозити и повлекувања

Bitrue не нуди депозити или повлекувања на FIAT . Сепак, како што беше опфатено во претходниот дел, можете барем да купите криптови на Bitrue со валути на FIAT.

За крипто трансакции, Bitrue поддржува повеќето монети. Можете лесно да депонирате криптови во вашиот паричник Bitrue без никакви дополнителни трошоци од страната на Bitrues. Кога станува збор за такси за повлекување, Bitrue ги наплаќа стандардните стапки на индустријата. Некои од најниските такси за повлекување се на USDT преку мрежата TRC20 која чини од 0,50 до 1 американски долари. Имајте предвид дека таксите за повлекување се разликуваат за секоја крипто и мрежа. Исто така, цените на секоја мрежа може да варираат во зависност од капацитетот.

Преглед на Bitrue

Без KYC, можете да повлечете x дневно. Кога го потврдувате вашиот идентитет со KYC Ниво 1, можете да повлечете 2BTC на 24 часа, што е еднакво на околу 500.000 долари. За поголемите трговци, Ниво 2 KYC ќе биде важно бидејќи ќе го укине лимитот за повлекување од 24 часа на 500 BTC.

Преглед на Bitrue

ВистинитоПоддршка за корисници

За жал, Bitrue не нуди поддршка за разговор во живо 24/7 , што е индустриски стандард и треба да се очекува од секоја голема крипто размена. Ако ви треба поддршка од Bitrue, можете да поднесете барање преку е-пошта. Времето на одговор е до 24 часа.

Заклучок

Со широк спектар на средства за тргување, Bitrue изгледа како пристојно место за тргување за почетници . Сепак, имаме големи грижи во врска со таксите за тргување со фјучерси, доверливоста и безбедноста. Со два хакови и украдени преку 27 милиони долари, не би го сметале Bitrue за безбеден. Понатаму, поддршката за корисници е прилично слаба.

Интерфејсот за тргување се одржува едноставен и е едноставен за навигација, меѓутоа, забележавме дека некои страници се вчитуваат неверојатно бавно, што го отежнува уживањето во искуството.

Најчесто поставувани прашања

Дали е Bitrue безбеден?

Bitrue беше хакиран двапати во последните 4 години, што резултираше со украдени над 27 милиони долари од клиентите. За жал, не можеме да го сметаме Bitrue за сигурна и сигурна крипто размена.

Дали Bitrue бара KYC?

Не, Bitrue не бара KYC верификација, што значи дека можете да тргувате на Bitrue додека останувате анонимни.

Кои се надоместоците на Bitrue?

Надоместоците за самото место на Bitrue се 0,098% за креаторите и земачите. На пазарот на фјучерси, ќе треба да платите 0,038% производител и 0,07% преземач. Ова е многу висока стапка на провизија и нема дури ни попусти за провизија за тргување врз основа на обемот на тргување од 30 дена.

Дали е Bitrue Scam или Legit?

Многу се сомневаме дека Bitrue е измама. Размената е нерегулирана, нелиценцирана крипто берза, сепак, Bitrue дава се од себе да биде легитимна опција за трговците.

Thank you for rating.